Helyspecifikus gazdálkodás
- Részletek
Management zónák éles határvonala egy szigetközi táblán
A jelenség országszerte tapasztalható volt. Van értelme a helyspecifikus gazdálkodásnak?
Az Agrofil-SzMI Kft. 2000-ben kezdte meg tevékenységét 2 fős családi vállalkozásként. 2005-ben 5 fő, 2010-ben 12 fő, ma pedig 28 fő a munkatársak száma. Székhelyünk a szigetközi Püskin található. 2007-ben egy dél-alföldi telephellyel bővültünk, ahol jelenleg 7 kolléga végzi munkáját.
Szakmai felkészültségünket bizonyítja, hogy munkatársaink közül 21 fő rendelkezik agrármérnöki diplomával, 11 fő pedig növényvédő specialista is.
Dinamikus fejlődésünket nemcsak a létszám gyarapodása tükrözi. A kísérleti parcellák száma 10 év alatt közel a tízszeresére nőtt; míg 2002-ben évi 350 parcellán végeztünk kísérleti tevékenységet, addig 2011-re ez a szám meghaladta a 31000-t. Főképp a szakmai bizalomnak és a folyamatos műszaki fejlesztésünknek köszönhető ez a nagy léptékű növekedés. Eszközparkunk részletes bemutatása itt található.
2009 óta rendelkezünk a Helyes Kísérleti Gyakorlat (GEP) tanúsítvánnyal, amelyet az elsők között szereztünk meg Magyarországon. Ez szavatolja a kísérleti eredmények nemzetközi szintű felhasználhatóságát. A GEP akkreditációnkról és korábbi tanúsítványainkról bővebb információ itt olvasható.Agrofil – Geoprospectors precíziós együttműködés köttetett
2017. júliusától az Agrofil SZMI Kft. az osztrák Geoprospectors GmbH termékeinek hivatalos magyarországi forgalmazója. Az osztrák startup vállalat a Top Soil Mapper (TSM), elektromos vezetőképesség (EC) mérésén alapuló talajszkenner és a hozzá kapcsolódó adatfeldolgozó rendszer gyártója és fejlesztője. Az Agrofil SZMI Kft. az együttműködés keretében a termékcsoport forgalmazását és a gazdálkodó partnerek oktatását vállalta a talajszkennelésen alapuló helyspecifikus növénytermesztés témakörében.
A termékforgalmazás és – támogatás tevékenységén túlmenően az Agrofil SZMI Kft. az AgroFIELD program keretében precíziós szaktanácsadási szolgáltatást hozott létre, ahol a precíziós adatgyűjtés gerincét a TSM – mel végzett talajszkennelés adja. A TSM egy terepjáróra vagy quadra szerelhető mérőeszköz, amely működése során nem érintkezik a talajjal, csupán az általa létrehozott és érzékelt elektromágneses tér változásai alapján végez méréseket. Az elektromos vezetőképesség (EC) vizsgálatok eredményeiből, egy táblán belül a talajok szemcseösszetételét állapítjuk meg, amelyből a növénytermesztésben meghatározó szerepet játszó víz – és tápanyag-gazdálkodási, illetve tömörödöttségi tulajdonságokra következtethetünk. Az EC méréseket hozamtérkép elemzéssel, illetve drón és műholdfelvételek értékelésével egészítjük ki. A több forrásból származó adatok segítségével különböző tulajdonságú termesztési zónákat határozunk meg, amelyek – ezek validálását követően – a differenciált tápanyag-utánpótlás (VRN) és vetés (VRS) alapját képezik.
A szerződéskötés pillanatai, Michael Pregesbauer a Geoprospectors GmbH és Lajos Mihály az Agrofil SZMI Kft. részéről
A TSM legnagyobb versenyelőnye az első és második generációs talajszkennerekhez képest, hogy segítségével valós időben történő, változó mélységű talajművelés valósítható (VDT) meg, amely jelentős üzemanyag és gépierő megtakarítást eredményez. Ez esetben az erőgép elejére felszerelt szkenner a talaj tömörödött rétegeinek függvényében valós időben vezérli a kultivátor vagy lazító művelési mélységét. A VDT rendszer megismerésére 2017 őszétől, az Agrofil Kft. szántóföldi bemutatóin lesz lehetősége partnereinknek. A termék hivatalos Európai bemutatójára a 2017 novemberében hannoveri AGROTECHNIKA kiállításon, míg Magyarországon 2018 januárjában, az AGROmashEXPO és Agrárgép Show keretein belül kerül sor. A rendezvényekre várjuk jelenlegi és leendő partnereinket. Az AgroFIELD program szolgáltatásainak ismertetésére, azonban, ha gazdaságában már idén ősszel szívesen alkalmazná az AgroFIELD megoldások valamelyikét, illetve a TSM talajszkennert, kérjen ajánlatot vagy konzultációs időpontot honlapunkon található elérhetőségeinken!
https://agrofil.hu/agrofield/agrofil-geoprospectors-precizios-egyuttmukodes-kottetett
Talajmintavétel és tápanyag-utánpótlási szaktanácsadás
Módszerünkkel arra adunk javaslatot, hogy a tápanyag-gazdálkodáshoz rendelkezésre álló anyagi erőt miként lehet a leghatékonyabban – legtakarékosabban, s a lehetőségek szerint a legeredményesebben – felhasználni az adott területen.
A talajmintavétel és talajvizsgálat után – tápanyagmérleg-számítások alapján, valamint a növényi tápelemigény és trágyareakció ismeretében megadható az optimális trágyázási javaslat mellett egy minimum technológia. Ez egy forgóban történő alaptrágyázási rendszer, mely a kitűzött célok elérését szűken ugyan, de még biztosítani tudja.
A talajvizsgálat adatai, a talaj tápelem-szolgáltató képessége, a korábbi évek trágyázási gyakorlata, a termeszteni kívánt növény termésszintje és trágyareakciója alapján keressük azon szituációkat, amelyekben a talaj tápanyagszolgáltató-mechanizmusa már nem képes az adott kultúra tervezett termésszintjéhez tartozó tápanyag felvételi intenzitását követni. Az ilyen szituációkban keletkező tápelemhiányos időszakok akadályozzák meg a nagy termőképességű, korszerű hibridek genetikai potenciáljának megközelítését, a befektetett tudományos erőforrások kiaknázását.
Ilyen esetekben számolhatunk a friss trágyahatás kialakulásával, azaz a tápanyag-utánpótlás hozamnövekedéssel jár. A kijuttatott – éven belüli lejáratú hitelekből vásárolt – műtrágya hatóanyaga a vegetációs időszakban felvételre kerül és költsége a
termelési év végére megtérül. A hatóanyag nem válik a talaj rabjává, ahol már nem mi határozzuk meg az adagolás ütemét és nagyságrendjét.
A módszer a N-trágyázást tekintve is többszintű: az optimális dózisok mellett megad egy ún. elfogadható kockázatú minimum dózist is, mely szintén határok közé szorítja azt a „ráfordítást”, amit minimálisan meg kell adni, és amely dózis felett már nem várható megtérülő, hatékony termelés.
A PK-kísérleteink lezárultak, eredményei azt bizonyítják, hogy a folyamatos évenkénti alaptrágyázást kockázat nélkül fel lehet váltani egy vetésforgóba elrendezett periodikus trágyázási módszerrel. A PK-trágyázás alkalmankénti elhagyása nem okoz gondot, sőt még segíti is a talaj tápanyag-dinamikájának életben maradását. Kísérleteket kell azonban folytatni a startertrágyázás jelentőségéről.
Most a figyelmünk középpontjában a N-trágyázás áll. A rendszerben található tápanyagtartalékok minél hatékonyabb kiaknázására indítottunk N-fajtareakció vizsgálatokat.
Vizsgálataink alapján megállapítottuk, hogy a kukoricahibridek jelentős eltérést mutatnak N-hasznosítás szempontjából. Az eredményt több tényező is befolyásolja (mint pl. talaj vagy évjárat), a kísérletek még folynak a pontos karakterisztikák megállapításához.
A repcefajták és -hibridek N-reakcióját is vizsgáljuk forgatás nélküli talajművelés mellett. Az eredmények szerint a repce N-igénye nagyobb, mint a kukoricáé. Alacsony termésszinten is reagál a N-re, de itt már anyagilag nem megtérülő módon, így alacsony termésszinten a tápanyag jelentősen fokozza a felesleges környezetterhelést. A vizsgálatok termőhelytől és termésszinttől függetlenül azt mutatták, hogy az olajtartalom – és magas dózisnál az olajtermés – a N-dózis emelésével csökken.
Legújabb kísérleteink őszibúzában 2012 őszén indultak. Ezekben – országosan négy helyszínen – 20 különböző termesztési célú fajta és hibrid került elvetésre, amelyek várják a tavaszi N-adagjaikat. Ezek eredményei a következő évek szaktanácsadásaiban nyújtanak majd hasznos információt.
Precíziós gazdálkodás http://www.agrofil.hu
• táblák körvonalainak rögzítése
• részmintavételi pontok koordinátáinak digitális rögzítése
• digitális mintavételi terv készítés
• kartogramok készítése (pl. humusz, foszfor, kálium)
• hozamtérképek értelmezése
• precíziós mintavételi terv készítés
• digitalizált precíziós tápanyag-kijuttatási terv elkészítése
VDT (Variable depth cultivation)
VDT (Variable depth cultivation). Ez az az „új” kifejezés, amelyet –úgy tűnik- meg kell tanulni annak, aki precíziós gazdálkodás virtuális haszon oldaláról átszeretne kerülni a valós haszon oldalára. A talajtömörödöttség szintje szerint (valós időben, vagy betöltött térképről „Offline” módban) változtatja a művelő eszköz mélységét, ez által csak a szükséges mértékig (mélységig) műveljük a talajt, kiaknázva a rendszer gazdasági és környezeti előnyeit.
VIDEÓ MEGTEKINTÉSE: https://agrofil.hu/videok/vdt-variable-depth-cultivation
Termékkereső
Cikkajánló
OPTImális választás!Az OPTIGÉP Kft. gépeivel időt és pénzt spórol. Az OPTIGÉP...
Folyékony műtrágya szórófejből sokfélét lehet kapni. A Farmcenternél mi azt...
Management zónák éles határvonala egy szigetközi táblánA jelenség országszerte...
Előszezoni akció A Väderstad előszezoni akciót hirdet a 2018. október 1. és...
Az Önitató Kft. 1993 óta működik: korábban csak állat önitatók gyártásával és...
A Double SteelRunner hengertípus tovább javítja a CRL/XL teljesítményétA...
BIOTRONIC®A megoldás a dinamikus savanyításraBIOTRONIC® TOP TERMÉKCSALÁDA...
Precíziós Műhely: parázs vita a drónokrólPrecíziós szakmérnökök és növényorvos...
- Alkatrész akció!
- Termékdíjas vetőgép
- Mire jók a drónok?
- Költségtakarékos, talajkímélő
- Zöld út
- Agrárium 2019
- Díjat kaptunk
- Szívesen vezetnél...
- Akcióban a legmodernebb vetőgép
- Az év első nagy híre
- Legfrissebb tenyészérték...
- Az első KRAMER elektromos rakodó.
- Parázs vita...
- KRONE alkatrész előrendelés
- Emlékérmet kaptunk
- Mi történik...
- Mi a polifenol?
- Nem kell mindig vegyszer
- Amikor a tudomány...
- Borjak téli takarmányozása
- Väderstad újdonságok
- Egy gondosan összeválogatott termék
- Előszezoni akció
- Az élőflóra jelentősége
- Az új Spirit 600-900C
- Immunrenszer és a bélflóra
- Szedd könnyedén!
- A Väderstad élettartam garanciát vállal
- Szervestrágya - jó minőség - jó áron!
- Nálunk van a megoldás!
- Tanulmányút az Egyesült Államokban
- Wielton bálaszállítóról
- Gazdaszemmel
- Nem kell engedély...
- A precizitás és a jó időzítés
- Hogyan érjünk el...
- Időszerű a terményraktárak...
- Az új Tempo L 24
- Változzon-e a talajművelés?
- Tavasszal is lehet...
- Bendőegészség és élettartam
- Hasznosabb-e a precízen kijuttatott tápanyag?
- Takarmány és vízhigiénia
- Természetesen előre...
- Hatékony és professzionális
- Tarlóhántástól az alapművelésig
- A még jobb teljesítményért
- Állatok mérlegelésére
- Megoldás a dinamikus...
- Megőrizni az energiát a szilázsában!
- Mikotoxinok hatásai
- Meghatározó szereplője...
- Gépriport egy profi tollából
- Folyamatos fejlesztés
- Léalma felszedő
- Szakértelem a kérődzők terén
- Változó mélységű talajművelés
- Sorközművelésben profik vagyunk
- Környezet-hatékony technológia
- Talajlazítás-szükséges...
- Hatékonyan teljesít
- Legnagyobb kínálat!
- A jó gépeket díjazzák
- A legjobb takarmányminőség
- Wielton pótkocsik
- Széna- és szalmatárolásra!
- Gyors, egyszerű
- A legszorgalmasabb meggyrázó
- A mobil tárolás új korszaka
- Drónozás szabályosan
- Magágykészítő kombinátor
- Egy tisztább jövő felé
- Segítünk a tisztánlátásban!
- A gazdálkodás jövője
- Időt és pénzt spórol
- Maximális silózási teljesítmény
- Megérett a cserére...
- Almáskertek figyelmébe
- Väderstad bemutatja...
- Valtra N124 hitech
- Egyszerre ,,detoxikál" és kijózanít...
- Minőségi lazítók a 27 éves Omikrontól!
- Tárcsakínálat hazai gyártótól
- Gyümölcsök tárolási gondjai
- Vetés előtt
- Mobil ágaprító
- Magágykészítés felsőfokon!
- Környezet-hatékony technológia
- Vonóbekötés rendszerek
- Egyedülálló BreakMix kopóhegy
- Precíziós műhely
- Gumiabroncs-nyomásszabályozó
- Talajtömörödés gondja és orvoslása
- Szántástól a magágyig
- A vevők bizalmáért
- Egy Pöttinger vetőgép
- Digitalizálás a rakodástechnikában
- Skandináv technológia...
- Egyre nő az érdeklődés
- Talajművelők a tükéletes induláshoz
- A Väderstad élettartam...
- OPTImális választás
- Szárítótelepi megoldások
- Változó mélységű
- Egyszerű és hatékony
- Álmokból tervek
- Farmgép fejlesztések
- A Väderstad bemutatja Ferox 500-900
- Mulcsvetés aljtrágyázással
- Az élet kezdete
- Megérkezett az ERME
- Helyspecifikus gazdálkodás
- Tejtaxi
- Őszi káposztarepce...
- A legfrissebb beállításokkal
- Trioliet etetőrendszerek
- A digitális vakvezetés
- Tárolási megoldások a RICHEL segítségével
- Az új CrossCutter Disc
- Műtrágya-kijuttatás
- Lovaskocsit adtak...
- Ahol a vaddisznók járnak
- Vadkár védelem
- A repce termesztése
- Bővitse az alkalmazási területet
- Csak természetesen
- A repcetermesztés sikeréért
- Folyékony műtrágya szórófejek
- A legkisebb
- Rágcsálók kártétele
- Nem csak büdös, de kártékony is
- Önitató szaküzlet
- Körmöző kaloda
- A sokoldalú művelőeszköz
- A talaj életre keltése
- Trágyalé kivitele és bedolgozása
- Gazdaságos munkavégzés
- Szármaradvány beforgatásához
- Segítség belvizes területekre
- Fokhagyma betakarítása
- Szilárd vagy folyékony?
- Hiánytünetek kezelésére
- A trágyalé kivitele és bedolgozása
- Pöttinger újdonsága
- Egy géppel mindent!