Árpa betegségek
- Részletek
Árpa betegségek – aktualitások
Az őszi árpa nem igazán tartozik a leginkább egészségesnek mondható kalászos gabonáink közé. Ha megnézünk e tekintetben egy növénykórtani összefoglalót, akkor a potenciális kórokozók listája – jó eséllyel – több, mint egy teljes A/4 méretű lapot fog kitölteni. Bár a nagy sokaságból szerencsére nem mind fordul elő hazánkban, azért az őszi árpák állományait jelenleg is meglehetősen sok kórokozó támadja.
LisztharmatA különböző fertőző növénybetegségek kórokozói közül elsőként a majdnem mindenütt fellelhető árpa lisztharmatot (Blumeria graminis f. sp. hordei) kell megemlíteni. Ez a betegség szinte minden árpafajtán jelen van és sokszor már az ősz folyamán kolonizálja az állományokat. Nem egy nedvesség igényes kórokozó, viszont a melegebb ősz és tél kedvező a számára. Annyi nedvesség a hűvösebb őszi – téli – kora tavaszi hónapokban mindig van, ami a fennmaradásához, szaporodásához szükséges. A lisztharmat számára különösen kedvező, ha a téli hónapok során vannak tavaszt idéző napok, hetek, amikor a meleg és a napsütés hatására dús konídium termelés és felgyorsuló szaporodás, terjedés észlelhető az árpa állományok lombozatán.
Az árpa lisztharmat számára az elmúlt tél meglehetősen kedvezőnek bizonyult. Nem voltak durva fagyok, amelyek elpusztíthatták volna a megfertőzött leveleket a kórokozóval együtt. Ugyanakkor a gyakori felmelegedések, a több esetben előforduló, márciusra – áprilisra emlékeztető téli időjárás folyamán ez a kórokozó szép csöndben, de határozottan terjedt. Jelenleg sok helyütt már erőteljes, akár egy korai növényvédő szeres kezelés szükségességét is felvető méretű kórokozó populáció van jelen az állományokban. Ráadásul nem is egyedül.
Sárgarozsda és lisztharmat őszi árpán
Rozsdák
Az őszi árpát elméletileg három rozsda gomba is megtámadhatja. A fekete, vagy szárrozsda (Blumeria graminis f. sp. hordei) szerencsére rendkívül ritkán jelenik meg. Szélsőségesen meleg kedvelő kórokozó lévén számára még a „január havi tavasz” is túl hideg volt, így fellépésével nem kell számolnunk.
Az árpa törpe rozsdája (Puccinia hordei) ugyanakkor szinte minden évben feltűnik az árpák lombozatán. Sok esetben későn, a vegetációs időszak legvégén szaporodik csak fel, amikor már érzékelhető mértékű kártétel előidézésére sem ideje, sem lehetősége sincs. Sajnos ez évben a telelésből éppen kijövő állományok lombozatán elég sok helyen meglehetősen nagy kórokozó populáció észlelhető.
A törpe rozsda a hűvös időben azért – szerencsénkre – meglehetősen lassan terjed. Ugyanakkor egy drasztikus mértékű tavaszi felmelegedés esetén ez a gyakori kórokozó a lisztharmattal együtt igencsak kedvező feltételek közé csöppenne, amelyet gyors terjedéssel és súlyos lombkártétellel „hálálna meg”.
Az árpákat potenciálisan veszélyeztető rozsda gombák sorából nem hagyhatjuk ki a sárga rozsdát (Puccinia striiformis) sem. Bár jelen időszakban nincs információnk arról, hogy hazánkban őszi árpán is áttelelt volna a kórokozó, de erre 2014 – 2015 években már volt gyakorlati példa. Ugyanakkor más őszi gabonákon a sárga rozsda az ország több pontján is sikeresen áttelelt. Őszi árpa törperozsda Ne lepődjön meg tehát senki sem, ha az őszi árpa állományok tavaszi szemlézése, átvizsgálása során találkozik ezzel a kórokozóval.
Szerencsére a sárga rozsda számottevő mértékű kártétele őszi árpa állományokban szélsőségesen ritka, így önmagában csak ez ellen a kórokozó ellen aligha lesz szükség vegyszeres állományvédelemre.
Nekrotróf kórokozókAz árpának a biotróf életmódú kórokozók csoportján kívül vannak súlyos kártétellel fenyegető, nekrotróf életmódú kórokozói is, amelyek ugyancsak gyakoriak jelen időszakban is. A nekrotróf kórokozók esetében az életmódjukból fakadóan számolnunk kell azzal a ténnyel, hogy egy fagy, vagy más okból bekövetkező lomb elhalás során az elhaló levélzeten levő kórokozók nem pusztulnak el, továbbra is fertőző forrásként fogják veszélyeztetni az állományainkat.
A jelenleg leggyakoribb, bár kevésbé veszélyes ilyen kórokozó az őszi árpa vetésekben a barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana). A gomba fertőzése után kialakuló amorf szélű barnás foltok a lombozaton már ősszel, pár leveles korban megjelennek. Csak súlyos fertőzés esetén okoz levélveszteséget. A kórokozó kedveli a hűvösebb időjárást és a nedvességet, magas páratartalmat. Bár rendkívül gyakori, de önmagában ellene ritkán kell elrendelni permetezést.
Sajnálatos módon az idei télen a barna levélfoltosság közeli rokona, a sokkalta nagyobb pusztító erővel „megáldott” hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) is. Ez a kórokozó is megjelent már az ősz folyamán az árpa vetések levélzetén.
Barna levélfoltosság tünetei A hálózatos levélfoltosság melegkedvelőbb a barna levélfoltosságnál, hűvös tavaszon a terjedése eleinte ezért vontatott. Ugyanakkor gyors felmelegedés esetén napok alatt képes durva mértékű felszaporodásra és lomb kártételre. A barna levélfoltossághoz hasonlóan nagyon nedvesség és pára kedvelő. Mivel a tavasz folyamán a dús lombozatú, sűrű állományok azok, amelyek a legtovább megtartják a nedvességet, így ez a betegség általában a „jó állományok” vámszedője. Mivel – hasonlóan a többi lombbetegség kórokozójához – alulról felfelé terjed a levélzeten, jelenléte és terjedése, pusztítása sokáig rejtve maradhat az avatatlan szemek előtt.
A sornak még mindig nincs vége, mivel az árpa egy harmadik, nekrotróf életmódú levélbetegsége, a rinhospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) is jelen van néhány helyen az országban az őszi árpa állományokban. Ez a meleg és szélsőségesen nedvesség igényes kórokozó szerencsére önmagában csak nagyon ritkán okoz olyan mértékű fertőzést és lombkártételt, amely már fungicidért kiáltana. Ugyanakkor fellépése és károsítása nagyon látványos; sokkalta ijesztőbb, mint amekkora kárt ténylegesen előidézne.
Védekezési stratégia
Az előző részben felsorolt, meglehetősen nagy számú kórokozó közül a jelenlegi tavasz eleji időszakban a fekete és a sárga rozsda kivételével valamennyi faj sikeres, esetenként tömeges áttelelése az őszi árpa állományokban biztosnak tekinthető. Természetesen az egyes területek, táblák fertőzöttsége között hatalmas különbségek vannak, így az őszi árpa termesztésével foglalkozó gazdák első számú feladata jelenleg a helyzet tisztázása. Ez csak gondos, tábla szintű felmérés útján lehetséges. Lesznek olyan táblák is, amelyek mentesek mindennemű kórokozótól, de lesznek sajnos olyanok is, amelyek lombozatán több kórokozó is veszélyes mértékben felszaporodott. Rinhospóriumos levélfoltosság
A fertőzött állományok esetében mindenképpen számítani kell arra, hogy valamikor egy hatékony fungicides kezeléssel kell visszavetni a kórokozók szaporodását. Hatékony fungicides védekezésre viszont csak a szárba indulás első harmadáig van reális esély. Az árpa szárba indulása során napok alatt levélszintek sokaságával képes beborítani, elfedni a kórokozók által elfertőzött alsó levélszinteket. Oda később kellő mennyiségű gombaölőszert lejuttatni már fizikailag lehetetlen.
Ráadásul ekkor a gyorsan képződő új levelek miatt az állományok szép zöldnek látszanak és a megsokszorozódó levélfelület miatt a kórokozók által ellepett levélzet részaránya is csökken. Csalóka helyzet ez, nem szabad ilyenkor nyugodtan hátra dőlni. Egy jó időben, a szárba indulás elején végrehajtott fungicides állományvédelem valamennyi kórokozót kellő hatékonysággal vetheti vissza. Az őszi árpa felső, a későbbiekben aktív levélszintjeinek védelme tavasszal, a szárba indulás elején kijuttatott fungicid kezeléssel alapozható meg.
Hertelendy Péter
Agrofil-SzMI Kft.
https://agrofil.hu/szakcikkek/arpa-betegsegek-aktualitasok
Termékkereső
Cikkajánló
Management zónák éles határvonala egy szigetközi táblánA jelenség országszerte...
Rágcsálók kártétele és az ellenük való védekezés Valószínűleg mindenki...
T 73 traktorüzemű mobil ágaprítókAz RT 73 R kézi adagolású és RT 73 H a...
Folyékony műtrágya szórófejből sokfélét lehet kapni. A Farmcenternél mi azt...
Nem csak büdös, de kártékony isMost, a nyár vége felé egyre gyakrabban...
Trioliet etetőkocsik és etetőrendszerek széles választékban az Inter-Mix Kft....
- Napraforgó lombtrágyázási...
- Megjelent a sárga rozsda
- Az optimális termés érdekében
- Ön már felkészült...
- Legnagyobb kínálat!
- A jó gépeket díjazzák
- A legjobb takarmányminőség
- Érdemes szezon előtt körülnézni
- Precíziós fejtrágyázás
- Wielton pótkocsik
- Repcetermés-fokozás
- Széna- és szalmatárolásra!
- Gyors, egyszerű
- Repce károsítók...
- Segít, vagy elvesz...
- A legszorgalmasabb meggyrázó
- A mobil tárolás új korszaka
- Drónozás szabályosan
- Boldog traktor tulajdonosok
- Magágykészítő kombinátor
- Egy tisztább jövő felé
- Sárga rozsda és társai
- Árpa betegségek
- Szeretné magasabb áron...
- Segítünk a tisztánlátásban!
- A gazdálkodás jövője
- Időt és pénzt spórol
- Az őszi árpa...
- A változó mélységű
- Az első lépés
- AgroFIELD precíziós...
- A megújuló energia jelképe
- Maximális silózási teljesítmény
- Megérett a cserére...
- Almáskertek figyelmébe
- Turbo kén az ellenálló-képességért
- Väderstad bemutatja...
- Módosult A mezőgazdasági
- A talajszkennelés talajtani alapjai
- Hamarosan szezon, mi készülünk!
- A pecíziós gazdálkodás...
- Valtra N124 hitech
- Magas rézpótlás
- FitoHorm Bio gabona
- Egyszerre ,,detoxikál" és kijózanít...
- Minőségi lazítók a 27 éves Omikrontól!
- Tárcsakínálat hazai gyártótól
- Gyümölcsök tárolási gondjai
- Vetés előtt
- Mobil ágaprító
- Digitalizáció a mezőgazdaságban
- Magágykészítés felsőfokon!
- Környezet-hatékony technológia
- Vonóbekötés rendszerek
- Nem tömegtermék
- Nitrát érzékenység
- Egyedülálló BreakMix kopóhegy
- Precíziós műhely
- Gumiabroncs-nyomásszabályozó
- Tökéletes magágykészítés
- Légy te is munkatársunk!
- Talajtömörödés gondja és orvoslása
- Szántástól a magágyig
- A vevők bizalmáért
- Egy Pöttinger vetőgép
- Pályázati lehetőségek állattartók részére
- Heterogén állomány
- AgroFIELD 4.0
- Digitalizálás a rakodástechnikában
- Skandináv technológia...
- Egyre nő az érdeklődés
- A gabona betegségek...
- Repcetermesztés felsőfokon!
- Talajművelők a tükéletes induláshoz
- A Väderstad élettartam...
- OPTImális választás
- Távérzékelés az AgroFIELD programban
- Precíziós nemesítés...
- Professzionális megoldás
- Szárítótelepi megoldások
- Változó mélységű
- Egyszerű és hatékony
- Három ezüstérem
- Álmokból tervek
- Farmgép fejlesztések
- Nem az a gazda
- A Väderstad bemutatja Ferox 500-900
- Mulcsvetés aljtrágyázással
- Az élet kezdete
- Megérkezett az ERME
- Helyspecifikus gazdálkodás
- Tejtaxi
- Cataya Super vetőkombináció
- Optimális vetőmag-elhelyezés
- Őszi káposztarepce...
- A legfrissebb beállításokkal
- Trioliet etetőrendszerek
- A digitális vakvezetés
- A repce egyik kártevője
- Tárolási megoldások a RICHEL segítségével
- Az új CrossCutter Disc
- Műtrágya-kijuttatás
- Univerzális vetőgép kombináció
- A sebesség és a sokoldalúság
- Lovaskocsit adtak...
- A kalászos gabonák...
- Ahol a vaddisznók járnak
- Vadkár védelem
- A repce termesztése
- Bővitse az alkalmazási területet
- Csak természetesen
- A repcetermesztés sikeréért
- Folyékony műtrágya szórófejek
- A legkisebb
- Rágcsálók kártétele
- Nem csak büdös, de kártékony is
- Ha egyszer egy program beindul...
- Aprómagszóró a zöldtrágya vetéshez
- Önitató szaküzlet
- Körmöző kaloda
- A sokoldalú művelőeszköz
- A talaj életre keltése
- Trágyalé kivitele és bedolgozása
- Gazdaságos munkavégzés
- Zunhammer higtrágya technika
- Segítség belvizes területekre
- Fokhagyma betakarítása
- Nagyobb méret a rakodóknál
- Tebbe trágyaszórók
- Változókamrás bálázók
- Hiánytünetek kezelésére
- ,,A holnap technikája ma elérhető"
- Vontatott szántóföldi permetező
- Kicsiben a legnagyobb
- Pöttinger újdonsága
- Egy géppel mindent!