A betakarítás veszélyei

2018. augusztus 07. kedd
Oláh Margó
29345

A betakarítás veszélyei

Nyár van, ez a hazai mezőgazdaságban a betakarítás ideje. Érésük idejének megfelelően a kalászos gabonák is mind kombájn alá kerülnek. A kalászosok betakarítása az őszi árpával kezdődik és a hosszú tenyészidejű búzákkal és a rozzsal szokott befejeződni.
A kalászos gabonáknak sajnos van néhány olyan betegsége, amelyek jelenléte a betakarított termésben egyáltalán nem kívánatos. A száraz gabonában ezek a gombák általában már nem képesek terjedni, újabb szemeket megfertőzni, viszont jó néhányuk olyan mérgező anyagokat, mikotoxinokat termel, amelyek emberre, állatra egyaránt nagyon veszélyesek lehetnek.
A tárolt gabona esetében szinte mindenkinek a fuzáriózis és a különböző fuzárium fajok toxinjai jutnak az eszébe. Való igaz: nem véletlenül ennyire „közismertek” ennek a gomba nemzetségnek a fajai. A kikalászolt, majd a virágzó növényt megfertőzve a gabonaszemek belsejéig is elhatolnak és káros, melegvérű élőlényekre veszedelmes méreganyagaik miatt a megtermelt és betárolt gabona igen jó eséllyel eladhatatlanná és felhasználhatatlanná válik.
A fuzáriózis ellen a kalászosok kikalászolásától egészen a viaszérés elejéig érdemes és kell is védekezni. A fuzáriózis kórokozói nem leküzdhetetlen ellenfelek, helyes agrotechnikával, vetésváltással, fajtahasználattal és végül fungicidek bevetésével jó eséllyel sikerülhet megvédeni gabonáinkat a fuzáriózistól. Ha már megtörtént a baj, akkor a fertőzött szemek tisztítással még eltávolíthatók a termésből. Ekkor a toxin tartalom miatti minőségi kár 1 – 2 tonnás tisztítási veszteség után mennyiségi kárrá alakul át.                                Fuzárium fertőzés kalászon (fotó: Hertelendy P.)
A fuzáriózis mellett egyre többször tűnik fel a rozs, tritikálé, sőt a hibrid búza állományokban is az anyarozs. A betegség kórokozója, a Claviceps purpurea nevű tömlős gomba szintén virágzáskor fertőz. A fertőzés nyomán egyes gabonaszemek feketés lila színű szkleróciumokká alakulnak át. Ez a gomba is hírhedten toxin termelő. Bár az anyarozs fő toxinja, az ergotamin híres a tudatmódosító hatásáról, azonban rendkívül toxikus is. Aki ettől a gombától, illetve toxinjától „betép”, az igen jó eséllyel bele is hal az anyarozzsal való találkozásba. Sajnos az anyarozs szkleróciumainak egy része a mérete és fajsúlya miatt sem tisztítható ki a terményből. A kései fertőzésekből kialakuló szkleróciumok mindennemű tisztítási próbálkozás után is benne maradnak a szennyezett tételben.
Mielőtt aratnánk, de a betárolás előtt feltétlenül nézzük meg: mi az, amit learattunk? Nincs-e benne nem várt kórokozó.
Hertelendy Péter
Agrofil-SzMI Kft.
https://agrofil.hu/szakcikkek/a-betakaritas-veszelyei   


Anyarozs szkleróciumok (fotó: Hertelendy P.)

Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

Cikkajánló

Megoldást találunk

Géptárolás, ahogyan mi a Gravetti Kft-nél gondoljukAhogy véget ér a nyár,...

Bővebben...

A helyspecifikus...

A Väderstad bemutatja a helyspecifikus táblatérkép alapú talajművelést és az...

Bővebben...

Szálastakarmány betakarító...

Szálastakarmány betakarító-kezelő gépek skandináv minőséggel!Az Oy ELHO Ab,...

Bővebben...

Körmöző kaloda

SZARVASMARHA KÖRMÖZŐ KALODA FESTETTMűszaki leírás Szarvasmarha kezelőkaloda...

Bővebben...

Szervestrágya - jó minőség - jó áron!

"MIÉRT VENNE MAGASABB ÁRON, HA JÓ MINŐSÉGET JÓ ÁRON IS KAPHAT KÖZVETLENÜL A...

Bővebben...

Magágykészítés felsőfokon!

Magágykészítés felsőfokon!Függesztett magágykészítő kombinátorok 1,1 m-es...

Bővebben...

A Väderstad bemutatja...

Väderstad, mint a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgép gyártója, büszkén...

Bővebben...

Bízzunk a legjobban...

Bízzunk a legjobban, de készüljünk a legrosszabbra.Kevés nagyobb bosszúság...

Bővebben...

Termékkereső

kiemelt AJÁNLATOK